Τρίτη, 4 Μαρτίου 2014

Ακάθεκτος για την Α’ Κατηγορία ο Καλυμνιακός

Μετά την νίκη με 4-3 που πέτυχε η ομάδα της Καλύμνου, έφυγε μπροστά στην βαθμολογία με πέντε μονάδες στον βαθμολογικό πίνακα και βλέπει πλέον την άνοδο στα «σαλόνια» της Α’ κατηγορίας.

Στο Κυριακάτικο ματς η ομάδα του Καλυμνιακού, αντιμετώπισε στην έδρα της τον Ανταγόρα και κατάφερε να πετύχει την πολυπόθητη νίκη, που της δίνει την ελπίδα για επάνοδο στην Α’ κατηγορία του τοπικού ποδοσφαίρου.

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για την ανατροπή με μια τυχόν ισοπαλία, οι παίκτες του Καλυμνιακού κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να λήξει ο αγώνας με μια σπουδαία νίκη, που σταθεροποιεί την Καλύμνικη ομάδα στην πρώτη θέση του Ομίλου της και με διαφορά πέντε βαθμών από τον δεύτερο.

Από το 3ο λεπτό προηγήθηκε ο Καλυμνιακός και συνέχισε να «σφυροκοπεί» τους φιλοξενούμενους, που αν και αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και πλησίασαν την ισοπαλία, δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και έφυγαν από την Κάλυμνο με την πικρία της ήττας.